Grandios İç Sayfa

Futbol

22 Nisan 2020 Çarşamba 20:13
Futbol
samsun1965.com/l/CzdETSbK

Onsuz bir dünyanın nasıl olduğunu hayal ettiniz mi hiç? Bu sorunun yanıtını bulmak kolay değil.

Onsuz bir dünyanın nasıl olduğunu hayal ettiniz mi hiç? Bu sorunun yanıtını bulmak kolay değil. Sporun atası olarak bilinen Atletizm başta olmak üzere icat edilip, kurallara bağlanan branşlar içerisinde en çok ilgi göreni olan futbol, bir yaşam biçiminden öte adeta yaşamın ta kendisi olmuş.

Kimine sorarsanız futbol bir bilim, bir din, bir inanç. Milyonların gönül verdiği, kitleleri peşinden sürükleyen insanlığın en büyük buluşlarından biri.  SimonKuper’in kitabına verdiği isim gibi, “Football AgainstTheEnemy” yani Türkçesi “ Futbol Asla Sadece Futbol Değildir”

İnsanoğlunun“top” sevdası tarihi kayıtlara bakılırsa, oldukça eskilere dayanıyor. Dünyanın ilk uygarlıklarından biri olarak kabul edilen Mısır’da mezarlardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanıyor.

Hatta 2500 yıl öncesinden kalma, 7,5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar günümüzde kimi müzelerde sergileniyor.

Futbol büyük bir dünya ve bu dünyanın içinde bir şekilde yer alanların oyun hakkındaki düşünceleri adeta atasözü niteliği taşıyor.  Bu yazımda Futbol Literatürüne mal olmuş sözlerden bir demet sunmak istedim.

30 yıl gibi uzun bir süre Alman Milli Takımını çalıştıran SeppHerberger futbol için  “Top yuvarlaktır ve oyun 90 dakika sürer. Gerisi teorilerden ibarettir” diye düşünse de, Polonyalı futbol insanı KazimierzGorski’nin bakışı “Top yuvarlaktır ve iki kale vardır” olmuştur.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Absürdizm akımının öncülerinden, varoluşçuluk meraklısı, ünlü Fransız yazar ve filozof Albert Camus’un futbola dair düşüncesi “En iyi bildiğim şeyler ahlak ve yükümlülüklerdir, bunu da futbola borçluyum” olmuştur.

“Futbol sadece basit bir oyun değildir, futbol devrimin silahıdır” söylemiyle oyuna siyasal bir bakış yüklemiştir, Küba Devrimi”nin unutulmaz lideri Che Guevara.  Tıpkı “Futbol, ezilen halkların mutluluğudur” diyen, futbolculuktan sonra siyasete atılan ve ülkesi Liberya’nın devlet başkanı olan, George Weah gibi.

Siyahi yıldız SamuelEto’o’nun taraftarlarına yaptığı konuşma da az biraz siyasi mesaj kokuyor. Ülkemizde de oynayan Eto’o’nun bu sözü çok anlamlı;  “Ben size gol sözü vermiyorum. Ama ertesi gün bir “beyaz” gibi yaşamak isteyen “siyah” kadar koşacağım sahada”

Günümüzün en önemli teknik adamlarından Jose Mourinho’nun sözü sosyal bir mesaj içeriği taşıyor. Bir maç sonrası kendisine yöneltilen, “Takım yorgun muydu?” sorusuna verdiği yanıt; “Yorgun mu? Günde 15 saat    çalışıp ayda birkaç yüz Euro’yla evine dönen                    baba yorgun olur, biz değil.”
Çek futbolunun dünyaya armağan ettiği PavelNedved “Bir takım küme düşerse futbolcular gider, adamlar kalır” sözüyle futbola onurlu bir duruş getirmiştir.

Ya, ömrünü teknik direktörlüğe adamış, bu sayede “Sir” unvanı almış Alex Fergusan’a ne demeli? Şaşırtıcı bir durum ama galiba biraz da ironi yapıyor. Sizler katılırsınız katılmazsınız bilmem ama tecrübeli hoca futbolu         “Allahın belası bir şey” olarak görüyor.

Ünlü bilim adamı B. Priestley’in bakış açısı çok farklı. “Futbolun 22 adamın topun peşinden koşması olduğunu düşünmenin, kemanın telden ve yaydan, Hamlet’inkâğıt ve mürekkepten ibaret olduğunu söylemekten bir farkı yoktur”


Futbol ile ilgili söylemleri kadın ve cinsellik üzerine kuranların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.  İtalyanların siyahi oyuncusu Mario Balotelli’den tebessüm ettiren bir söz;

“ İki aydır kadın futbolu izliyorum. Henüz golden sonra formasını çıkaranı görmedim”

Alın size bir Alex Ferguson klasiği daha .“Futbol istatistikleri mini eteğe benzer. Birçok şeyi gösterir ancak asıl merak edileni göstermez” Sir’den farklı bir bakış açısı.

Futbol tarihinin en önemli isimlerinden biri olan, Kuzey İrlandalı George Best, “Eğer bana "Dört kişiyi çalımladıktan sonra 30 metreden Liverpool’a nefis bir gol atıp tribünleri ayağa kaldırmak mı, yoksa Miss World’ü yatağa atmak mı?" diye sorsanız karar vermesi çok zor olurdu. Şanslı biri olarak her ikisini de yaptım. Ama birini 50 bin kişinin gözleri önünde” demiştir.

İtalya futbolunun ünlü golcüsü Jose Altafini, Golsüz maçı, öpücüksüz sekse benzetir. İtalya demişken oradan devam edelim. Çizmenin komik başbakanı Silvio Berlusconi, kendisinden beklenen bir laf etmiş ve demiş ki, “Futbol kadın gibidir, anlaşılmaz” Vallahi billahi ister kabul edin ister etmeyin esaslı bir kelam vesselam.

Kadın ve futbola burada nokta koymak isterim. Şüphesiz söylenenler fena değil ancak bu satırları karalayan biri olarak kendimce seçtiklerimi sona bırakmak isterim. Bunlar benden size gelsin.

Tanrı futbolu gökte oynamamızı isteseydi, oraya da çim koyardı. (Brian Clough)

Benim için iyi insan olmak, iyi futbolcu olmaktan daha önemlidir. (Lionel Messi)

İyi teknik direktör olmak için iyi futbolcu olmaya gerek yok. Hiçbir iyi jokey öncesinde at değildi (Arrigo Sacchi)

Futbol ölüm kalım meselesi değildir. Daha da önemlisidir. Gökyüzünü hedeflersen, tavana ulaşırsın. Tavanı hedeflersen, yerde kalırsın. (Bill Shankly)

Futbol basit bir oyun. Zor olan, basit futbolu oynamak. (Johan Cruyff )

Taç çizgilerinin ötesinde hiçbir şey yoktur.

(JacquesDerrida)

Yazımı Arjantinli şair Carlos Ferreira'nın 1978'de Arjantin'de yapılan dünya kupası için şiir ile tamamlayayım.

En kötü tarafı sonuydu. 
Onursuz ve şaşkın halde o cesetler geri dönüyordu. 
Nehir yataklarına, toplu mezarlara.. 
Başlarını sallayarak ve unutuş şarkıları söyleyerek. 

Ve biz oradaydık.. 
Davullarımız, delicesine terleyen bayraklarımız 
ve altüst olmuş bir dünyayla...

İlginizi Çekebilir

Samsun 1965 Haber | Samsun Haber

Son Dakika Haberler

“PANDEMİ GÜNLERİMİZDE SANAT”

Öne Çıkan Haberler

KİM BU ÜNLÜ ?

Manşet Haberler

SAMSUNSPOR DAN SON BOMBA