Grandios İç Sayfa

ATATÜRK ÇARŞAMBASPORLUDUR..Resul Akçay

12 Ekim 2020 Pazartesi 19:56
ATATÜRK ÇARŞAMBASPORLUDUR..Resul Akçay
samsun1965.com/l/YcZrCSwH

ATATÜRK ÇARŞAMBASPORLUDUR

Resul AKÇAY

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a  ayak basmasından 5 yıl sonra ikinci kez geldiği şehirde 5 gün konakladı… 20-24 Eylül 1924 arasında gerçekleşen ziyarete eşi  Latife hanımefendi de katıldı.

Hamidiye Kruvazörü ile Samsun’a gelen Mustafa Kemal ve beraberindekileri 20 Eylül sabahının erken saatlerinde Peyk-i Şevket Torpidosu nezaret etti.

Büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal Paşa ziyaretinin ikinci gününde önemli bir yatırımı hayata geçirdi.

Paşa Türkiye’nin ilk kez yerli sermaye ile inşa ettiği Samsun – Çarşamba demiryolu inşaatının temel atma törenine katıldı.

Hattın tüm imtiyaz hakkı Türklerin oluşturduğu bir şirkete verildi.  150 km uzunluğunda 75 cm genişliğindeki Samsun – Çarşamba demiryolunun temeli Samsunluların özel olarak yaptırdığı gümüş kazma ile Mustafa Kemal tarafından atıldı.

Mustafa Kemal ve beraberindekiler Çarşamba’yı ziyaret ederlerken Jandarma Yüzbaşı Sabri bey (Altıner) den bilgi alır.

Sabri bey’e yönelttiği, Çarşamba’da bulunan gençlerin neler yaptığı konusunda ki sualine Yüzbaşı Sabri, tarla,bağ, bahçe işleriyle ilgilenildiğini yanıtını verir. Çarşamba’da faal bir  kulübün bulunmadığını öğrenen Mustafa Kemal, Yüzbaşı Sabri’ye talimat verir. “ Derhal bir spor kulübü kurun”.

Sabri bey kısa sürede emri yerine getirir. İki ay geçmeden Kasım ayında, ilçedeki Halk Fırkası binasında yapılan ilk toplantı ile birlikte Çarşamba Yeşilırmak Gençlik Kulübü adıyla kulüp kurulmuştur.

Kulübün kuruluş tarihi, cumhuriyetin ilanı ile kulübü özdeşleştirmek isteyen Çarşambalılar  tarafından 1923 olarak tescil ettirilmiştir.

Yeşil – Beyaz renklerde, üzerinde Ay ve Yıldız bulunan bir logoya sahip  Çarşamba’nın ilk kulübü olan Yeşilırmak Gençlik ilerleyen yıllarda Çarşamba Gençlik KulübüÇarşamba Spor Kulübü ve Çarşamba Belediyespor Kulübü olarak isim değiştirmiştir.

Kuruluş yıllarına ait belgeler, karar defterleri ve diğer evraklar o zamanki iki katlı ahşap kulüp binasında çıkan yangında kül olduğundan kulüp tarihi ile ilgili somut belgeler bulunmamaktadır.

Çarşambaspor’un kurulması direktifini veren Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu yıllardır tartışılır. Araştırmacılar Atatürk’ün izlediği tek resmi maçın Galatasaray, büstünün dikildiği ilk kulübün Fenerbahçe, ziyaret ettiği ilk futbolcularsa Beşiktaşlı olduğunu ortaya koymuşlardır.

İlaveten, isim babası olduğu tek takımın Güneşspor, bizzat kurdurduğu bir başka kulübün ise  Muhafızgücü olduğu ortada…

Ulu önderimizin Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaraylı mı olduğu tartışıladursun Atamızın kurdurduğu takımı tutmasından başka doğal bir şey olamaz.

Buradan çıkacak sonuç;

ATATÜRK ÇARŞAMBASPORLUDUR…

İlginizi Çekebilir

Samsun 1965 Haber | Samsun Haber

Son Dakika Haberler

“PANDEMİ GÜNLERİMİZDE SANAT”

Öne Çıkan Haberler

KİM BU ÜNLÜ ?

Manşet Haberler

SAMSUNSPOR DAN SON BOMBA