Grandios İç Sayfa

Göz Seğirmesi

22 Nisan 2020 Çarşamba 19:19
Göz Seğirmesi
samsun1965.com/l/vtsfnkwh

Verdiği rahatsızlıktan öte, evham yapıp başımıza bir sorun getireceği yorumunda bulunup, işkillendiğimiz göz seğirmesinden şikayet etmeyenimiz yoktur.


Atasam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.İbrahim Gündüz EREL

 

Verdiği rahatsızlıktan öte, evham yapıp başımıza bir sorun getireceği yorumunda bulunup, işkillendiğimiz göz seğirmesinden şikayet etmeyenimiz yoktur.

 

Göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılmalarıdır. Genellikle üst göz kapaklarından birinde seğirme hissedilebilir.Tıp dilinde göz seğirmesine 'miyokimi' denir ve sinir bozucu olmasına karşın neyse ki bu seğirmelerin çoğu kez endişe verici bir nedeni yoktur. Yorgunluk veya mevsimsel alerji gibi faktörler göz seğirmesinin ortaya çıkmasında oldukça yaygın sebeplerdir. Bu düzensiz ve tek taraflı kasılmalar bazen birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer ama bazen de günlerce hatta aylarca sürdüğü olur.

 

Yorgunluk, kafein ve stres çabuk sonlanan göz seğirmelerindeki başlıca şüphelilerdir. Daha ciddi seğirmelerde ise gözün kornea tabakasında ya da göz kapağının iç yüzeyinde iltihap veya tahrişten şüphelenilir ve bu tip seğirmeler zamanla göz kapağının kapanmasına yol açabilir. Her ne kadar burada bazı göz seğirmesi nedenlerini sıralıyor olsak da, göz seğirmesi vak'alarının bir kısmında hiçbir neden tespit edilemediğini de bilmelisiniz. Çoğu kez oldukça rahatsızlık veren ve uzun da süren bu nedeni bilinemeyen seğirmeler de, göz kapağının kapanmasına neden olabilir.


Göz seğirmesine neden olan en yaygın dengesiz beslenme belirtisi magnezyum eksikliği olarak belirtilmektedir. Görme kusurları, göz alerjisi, göz kuruluğu ve göz yorgunluğu da göz seğirmesine yol açtığı belirtilen nedenler arasındadır.
Göz seğirmesini durdurmanın yolu kasılmaya müdahale etmekten geçer. Bunun için de sıcak veya soğuk kompres işe yarayabilir. Göz kompresi, seğirmeye neden olan aktif sinirin yatışmasını sağlayabilir. Göz seğirmesini durdurmak için ayrıca bir de tonik içilmesi önerilir. Tonik alkollü değildir ve soda benzeri bir içecektir. İçindeki kinin maddesinin göz seğirmenin geçmesinde etkili olabileceği düşünülür.Göz seğirmesini geçirmek için en etkili yöntem ise elbette göz seğirmesinin nedenini bilmekten geçer. Seğirmenin nedeni stresse stresi azaltmak, kafeinse kahve içmeye ara vermek gibi tedbirler ancak o zaman alınabilir. Bu arada uykunuzu alarak gözleri dinlendirmek, gözü yormamak için çaba göstermek de diğer tedbirler olacaktır. Göz seğirmesinin genellikle kendiliğinden geçtiğini ve çok nadiren altından endişelenecek bir şey çıktığını belirttik. Bu nedenle pek çoğumuzda gözümüz seğirdi diye doktora gitmeyi aklımızdan geçirmeyiz. Eğer, bir hafta geçmesine rağmen göz seğirmesi geçmediyse, göz seğirmesi yüzünden göz kapağınız tamamen kapandıysa, yüzünüzde göz dışında başka bölgelerde de seğirme varsa, gözünüzde seğirme dışında kızarıklık, şişlik veya akıntı da varsa, üst göz kapağınızda sarkma oluştuysa vakit geçirmeden doktora gitmelisiniz.

İlginizi Çekebilir

Samsun 1965 Haber | Samsun Haber

Son Dakika Haberler

“PANDEMİ GÜNLERİMİZDE SANAT”

Öne Çıkan Haberler

KİM BU ÜNLÜ ?

Manşet Haberler

SAMSUNSPOR DAN SON BOMBA