Grandios İç Sayfa

Coranavirüs

23 Nisan 2020 Perşembe 01:01
Coranavirüs
samsun1965.com/l/sO6bz5D1

Coronavirüs Salgın sürecinin ülkemizde de görülmeye başladığı 10 Mart 2020 tarihinden bugüne birçok veriyi sizler de hem yazılı hem görsel basında hem de sosyal medyada görüyor, biliyorsunuz…

Coronavirüs Salgın sürecinin ülkemizde de görülmeye başladığı 10 Mart 2020 tarihinden bugüne birçok veriyi sizler de hem yazılı hem görsel basında hem de sosyal medyada görüyor, biliyorsunuz… Sürecin başlangıcında, Atasam Sağlık Grubu’nun Atakum’daki Tıp Merkezi’nde görevime devam ederken, 27 Mart itibariyle Derebahçe’deki Atasam Hastanemizde Coronavirüs Kliniği’ne görevime devam etmek üzere merkeze geçtim. Süreci en başından beri iyi koordine eden Atasam Sağlık Grubu’nun içinde olmak bu anlamda şahsım adına gurur ve mutluluk verici. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı ablam Dr. Funda Neslihan Furtun’un ciddi emeği ve öncülüğü, Atasam Sağlık Grubu’nun başta yönetim kurulu olmak üzere her bir bölümünde çalışan sağlıkçılarımız ile Sağlık Bakanlığı’nın da önerilerine paralel bir şekilde oluşturulan program çerçevesinde azami dikkat ve özenle görev yapmaktayız. Taburcu olan hastalarımızı gördükçe bu anlamda ne kadar mutlu olduğumuzu ifade etmek için kelimeler yetersiz kalır.

Her birimizin hemen hemen artık öğrendiği üzere, temas-bulaş öyküsü olan bir kişide yüksek ateş, şiddetli öksürük ve belirgin nefes darlığı bulgularından en az birinin olması ile hastalar Covid-19 şüphesi ile inceleniyor ve tetkikler ve görüntüleme yöntemleri olası vaka olarak değerlendirilenler takip ve tedavi programına alınıyor.

Bu süreçte vaka sayılarının olası beklenen patlamayı yapmamış olmasında izolasyon önlemlerinin oldukça payı büyüktü. Tedavi protokolünün kendi ülkemiz adına hızlı bir şekilde ve her gün güncellenerek uygulamaya konulması çok önemliydi. Mevcutta şu an kullandığımız ilaçların Bakanlığımızca tedariki ve erken depolanması hastaları tedavi etme sürecinde büyük bir kazanımdı. Çünkü ilaçların hastalar ağırlaştıktan sonra kullanılmasının faydası ne yazık ki düşük oranlarda olacaktı ve oluyordu. Hastaların yoğun bakım tedavilerinde solunum cihazına bağlı bir sürece gitmeden döndürülebilmesi önemliydi ki, biz de bunu tecrübe ettik ve hastalarımızı sağlıkla taburcu edebildik. Yine artan test sayısının kazanımlarını göz ardı etmek mümkün değil, bize güçlü bir mevzi kazandırdı. Ayrıca bu süreçten önce herkesin korkulu rüyası ve en çok eleştiri noktalarından biri olan Bilgisayarlı Tomografi’nin ülkemiz sathında fazla sayıda olması gerçekten çok işimize yaradı.

Bu cephe farklı bir cephe ve bu cephede sağlıkçılardır ön safta olması gerekenler. Sizlerden isteğimiz izolasyona azami dikkati göstermeye devam etmeniz. Her ne kadar hastalık virüsünü taşıyan sağlıkçıları ifade ederken sesi titreyen ve ağlamaklı olan bir Sağlık Bakanı’ndan, sağlıkçıları suçlayan bir Vali’ye evrilen açıklamaları izleyip kısa anlarda demoralize olsak da, bizim moralimizi yüksek tutan, bizleri destekleyen, yanımızda olan, olmaya da devam edecek olan sizlere emin olun ki canı gönülden minnettarız. Şunu unutmayın ki, ülkemizin sağlıkçıları gerçekten donanımlı ve en mütereddit halleriyle sahadalar.

Lütfen vaka ve ölüm sayısının abartılı artmıyor olması sizleri aldatmasın. Mecburi olmadıkça kurallardan ödün vermeyin. Lütfen hayatı mangal yapmaya gidecek kadar normalleştirmeyin. Dönemsel olarak uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının hastalığın bulaşının önlenmesi ve hastalığın vaka sayısının artmamasının önüne geçilmesi açısından önemi büyük. Kısıtlama sona erdi diye de lütfen hayatı tümüyle normalleştirmeyin.

Hep beraber çıkacağız bu karanlık süreçten… Ve elbette kazanacağız…

Sizlerden sabır ve destek bekliyoruz…

İlginizi Çekebilir

Samsun 1965 Haber | Samsun Haber

Son Dakika Haberler

“PANDEMİ GÜNLERİMİZDE SANAT”

Öne Çıkan Haberler

KİM BU ÜNLÜ ?

Manşet Haberler

SAMSUNSPOR DAN SON BOMBA